I dag er hele nasjonens blikk rettet mot Kong Harald. På NRK er overskriften: «Forverret og svært alvorlig».
Det gjør noe med oss alle.
Gjennom et langt liv har Kong Harald tjent landet og vært en som har samlet oss som nasjon, både på gode dager og i dager der Norge har blitt rammet av sorg og kriser. I dag er det han og hans nærmeste som trenger vår omtanke og forbønn.
Bibelen oppfordrer oss til å be «for konger og alle i ledende stillinger» (1 Tim 2,2).
La oss sammen gjøre det.
La oss be for Kong Harald. Be om Guds nærvær, fred og hjelp. La oss også be for Dronning Sonja, Kronprins Haakon og resten av kongefamilien. For oss er han Kongen. For dem er han ektemann, far, bestefar og oldefar som de er glade i. La oss be om Guds nærvær og velsignelse over dem alle.
Og midt i dette kan vi også takke.
Takke for landet vårt. For freden og friheten vi har fått leve i. Og for en konge som gjennom mange år har tjent nasjonen vår.
En bønn for Kongen:
Kjære Far,
vi løfter Kong Harald frem for deg.
Vær ham nær og omslutt ham med din fred.
Kom med din styrke og hjelp.
Vi ber om ditt nærvær over kongefamilien.
Vi takker deg for en konge som har tjent vår nasjon gjennom hele livet.
Vi ber om din velsignelse over Konge og land.
Amen.
Alt godt,
Ole Petter
Foto: Kimm Saatvedt / Det kongelige hoff