Den siste uken har det skjedd store begivenheter på den globale arenaen. Mange opplever at grunnleggende trygghetsfaktorer rystes – usikkerhet og frykt rammer ikke bare markedene og det politiske livet, men også våre hjerter.
Bibelen gir oss 365 formaninger som «Vær ikke redd», «Frykt ikke» eller «Vær ikke bekymret» – én for hver dag i året, også for de dagene der mange kjenner på uro. Et av disse versene finner vi i Jesaja 41:10:
«Frykt ikke, for jeg er med deg, vær ikke redd, for jeg er din Gud!.»
Det betyr noe hvem som er med deg. Ofte fremhever vi bildet av den lidende Jesus på korset når vi formidler evangeliet. Ja, Jesus led for oss, men han seiret også. Han er serierherren, ja han er Kongenes Konge, og over ham er verken konger eller presidenter.
Gud sitter på tronen. Han styrer tidens gang. Ikke alt vi opplever er hans vilje, men selv det onde som skjer, vil han vende til det gode for den som frykter ham. Gud vet hva som ligger foran – både på verdensarenaen og i våre liv.
I Salme 37:5 står det:
«Legg din vei i Herrens hånd! Stol på ham, så griper han inn.»
Vår Herre, Jesus, er både den som lider med og for oss, men også den som seiret for deg og meg. Vi har med en mektig – ja, allmektig – Konge å gjøre, han som er over alle konger.
Så:
«Vær ikke bekymret for noe! Men la i alle ting deres bønneemner komme fram for Gud i bønn og påkallelse med takksigelse. Og Guds fred, som overgår all forstand, skal bevare deres hjerter og tanker i Kristus Jesus.» (Fil 4:6-7)
Alt godt!
Ole Petter
Bildet: er fra en del av en planke fra Vinje stavkirke i Telemark fra 1194 og fremstiller den seirende Kristus på korsert.